Sobiesław Zasada

Zwycięzca 148 rajdów i pionier polskiego automobilizmu na świecie. Publicysta pierwszego„Przekroju” i serdeczny przyjaciel jego założyciela – Mariana Eilego. Animator wielu projektów społecznych. Legenda polskiego biznesu, człowiek będący dla nas inspiracją w codziennej pracy poprzez swoją konsekwencję i bezkompromisowe przywiązanie do wartości.

1940-1960

1945-48

W latach nastoletnich Sobiesław Zasada pełni rolę drużynowego harcerskiej drużyny sportowej w Bielsku-Białej. Zajmuje się również lekkoatletyką – w 1946 zdobywając nagrodę dla najlepszego zawodnika na I lekkoatletycznych mistrzostwach ZHP w Krakowie.

1949-52

Jest członkiem lekkoatletycznej kadry narodowej.

1953

Na trasie biegu zjazdowego FIS II w Zakopanem doznaje otwartego złamania prawej nogi, które groziło amputacją. Dwuletnia rekonwalescencja zakończyła jego karierę lekkoatletyczną.

1957

Otwiera w Krakowie pierwszą stację obsługi samochodów wszystkich marek z bardzo nowoczesnymi urządzeniami diagnostycznymi.

1960-1970

Pasmo sukcesów

1967

Zwycięża plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski. “Bardzo nie spodobało się to Komitetowi Centralnemu PZPR. Jak to, "samochodziarz" wygrał? Redaktor naczelny gazety Edward Strzelecki został wezwany przed oblicze KC”. (żródło: przeglądsportowy.onet.pl).

1968

Otrzymuje Krzyż Kawalerski.

1973

Sobiesław Zasada 3-krotnie pobija rekord świata w jeździe długodystansowej na 25 tys. kilometrów, 25 tys. mil i 50 tys. km (i to polskim Fiatem 125p!)

1977

Zostaje otwarta Alpha (obecnie Alpha Technology), pierwsza firma polonijna Sobiesława Zasady. Jej działalność rozpoczyna się od produkcji zamków błyskawicznych – z czasem rozszerza się o przetwórstwo tworzyw sztucznych, ciśnieniowe odlewanie metali nieżelaznych, odlewanie odśrodkowe stopów cynku, produkcję form, laserową obróbkę i numeryczne gięcie blach, galwanizację oraz spawanie metali.
Siedziba firmy nie zmieniła się do dzisiaj!

1980-

Projekty biznesowe

1981-89

Zarządzając jednocześnie sprawami eksportu w firmie Alpha, Sobiesław Zasada staje się konsultantem w pionie rozwoju firmy Porsche AG.

1990

Prezydent Lech Wałęsa wręcza Zasadzie nagrodę Superchampiona – za wybitne wyniki sportowe oraz działalność gospodarczą i społeczną. “Sądzę, że przyznając pierwszego Superchampiona panu Sobiesławowi Zasadzie, Redakcja nie mogła dokonać trafniejszego wyboru. (...) Chciałbym, aby było jak najwięcej takich przykładów, które by tak pięknie rozsławiały i budowały Polskę”.

1995

Na koncie ponad 50 wygranych rajdów z żoną Ewą. Kolejny wspólny triumf: 2 miejsce na Rajdzie Safari w Mitsubishi EVO IV.Mój największy suckes? Małżeństwo z Ewą, przeżyliśmy wspólnie 69 lat i ani razu ostro się nie pokłóciliśmy” - powie po latach.

2000

Kolejne wyjątkowe wyróżnienie: tytuł Najlepszego Sportowca Powojennego 50-lecia przez Polski Związek Motorowy. 


Zostaje także uhonorowany Krzyżem Komandorskim orderu Polonia Restituta z Gwiazdą.

2014-18

Coroczne uczestnictwo w Rajdzie Żubrów. Zwycięża za każdym razem.

2022-2023

Premiera filmu “Zasada”. O historii przygotowań i startu w Rajdzie Safari.

Podróż Fiatem 126p z Bielska-Białej do Monte Carlo w ramach Wielkiej Wyprawy Maluchów z okazji 50-lecia produkcji Małego Fiata!

Siła doświadczeń, moc pokoleń